Testtudat fejlesztés játékokkal
Már kisgyerekként kialakul a testtudatunk, az, hogy ráébredünk, hogy van egy testünk, ami elhatárol bennünket a külvilágtól. Hirtelen észrevesszük, hogy vannak ujjaink, képesek vagyunk órákon át nézegetni azt. Aztán rácsodálkozunk a tükörképünkre. Majd fokozatosan megtanuljuk, hogy hol a szemünk, hol a szánk, a füleink, a hajunk, a lábaink, a kezeink. És ez így van jól… Egyre jobban kitárul a világ, az óvodában már a játékok varázslatos világa vár. A gyermeked is végigmegy a fejlődés különböző fázisain – segítsd benne, ahogy csak tudod.

A mozgásfejlesztés, szülőként a te életed részévé is válhat
Az olvasás-írás megtanulásához elengedhetetlen a mozgásfejlesztés. Ennek az egyik részterülete a testtudat fejlesztése – a testkép, a testfogalom, a testséma. Természetesen a többi részterület is fontos – ilyen a tapintás, az egyensúlyérzék, a mozgásérzékelés, vagy a két testfél mozgásának összehangolása.
Miért fontos a testséma kialakulása?
A testséma megfelelő kialakulása a későbbiekben megkönnyítheti az írás-, olvasás tanulást, és megelőzheti a dyslexia, dysgrafia kialakulását. A bizonytalan testséma problémákat okozhat, hiszen a gyermek nem tud tájékozódni a saját testén. Azt, hogy a gyermekednek nincs megfelelő képe a saját testéről például onnan ismerhető fel, hogy nem tudja a hátát homorítani, domborítani, vagy nem tudja a karkulcsolást vagy a lábkulcsolást.
Ahhoz, hogy a testséma kialakulása zökkenőmentes legyen, alapfeltétel a megfelelő testkép és testfogalom kialakulása. Testtudat fejlesztő gyakorlatokkal te is segítheted a gyermeked önmegismerését, az önmagáról alkotott kép felépítését. Bizonyított, hogy a vizuális észlelés zavaraihoz vezetnek a testkép hiányosságai, amiben a mozgásfunkció zavarai is jelentős szerepet játszanak.
A testséma fogalomkörébe beletartozik a jobb és bal irányok megtanulása, az egyensúlyérzék, az izmok mozgásának, változásának megérzése is.

A mozgásfejlesztés javítja a test észlelését
A gyakorlatok célja, hogy segítse a gyermek önmegismerését.
- lépés: az önmegfigyelés – ezt a sok mozgással, mozdulattal járó játékos tevékenységet végre lehet hajtani a tükör előtt. Utánozzon különböző mozgásokat, természeti jelenségeket (szél)
- lépés: a testkép fejlesztése – húzó, feszítő és lazító gyakorlatokkal megtapasztalja az izmai, ízületei működését.
- lépés: a saját testről szerzett tudás (a testfogalom) – ennek során a gyermek megtanulja a testrészeinek nevét, funkcióját. Ebben nagy segítséget jelenthetnek a mondókák, versikék, a tenyér, és talp nyomatok készítése.
- lépés: egyensúly gyakorlatok végzése – ez segít a két testfél integrálását, segít az alapmozgások koordinációjának fejlesztésében, a térérzékelés fejlesztésében
Milyen játékokat játszhatunk otthon, amivel fejlődik a gyerekek testtudata?
Most következzen néhány olyan játék leírása, amikkel otthoni körülmények között is segíthetsz a testtudat fejlesztésében:
- „Milyen vagyok? – játék: a tükör előtt figyelje meg, nevezze meg a saját külső tulajdonságait. Felszólításra mutassa, mozgassa meg egyes testrészeit.
- Párosítsanak a gyerekek bal és jobb kesztyűket, cipőket, vagy papírból készült kezeket és lábakat.
- Tanítsunk meg a térbeli irányokat (tedd a babát ide-oda), majd ugyanígy a papíron, síkban is, rajzoljanak az utasításoknak megfelelően – balra, jobbra, középre, tetejére, aljára, mellé.
Nagyon fontosak a mozgásos játékok a testrészek megismerésének folyamatában. Szerencsére a gyerekek nagyon szeretnek mozogni, ráadásul, ha a kedvelt játékokat játszhatják a különböző testrészek elhelyezkedését szinte észrevétlenül megtanulják.
Mozgás közben fejlődik az észlelés, az érzékelés, az információfeldolgozás. Bővülnek a testrészek megnevezésével, elhelyezkedésével kapcsolatos ismereteik, a térbeli irányok megfogalmazása, erősödik a köztetek lévő kapcsolat, oldódik a feszültség.
Fejleszd te is a kicsi tettudatát, játékokkal!
Fotók: pixabay.com
A következő részben: A játék szerepe a szorongás oldásában
Szólj hozzá!