A kisgyerekek tanítását nem lehet elég korán kezdeni, hiszen – kissé közhellyé koptatott fordulattal élve: az agyuk szivacsként issza magába a környezetükből származó információkat. (Ennek persze megvan az a veszélye is, hogy a negatív példákat, tapasztalatokat is könnyen átveszi.)
Minden alkalmat érdemes megragadni a pozitív információk közlésére
Így játékos módon be tudod mutatni a számukra akár a tudományok és a matematika világát is, hiszen később az iskolapadban ülve ezzel kapcsolatban gyakran már csak száraz tényekkel találkozik, ami bizony elveheti a kedvét. Ha kihasználod ezt a kíváncsi korszakot, észrevétlenül fejlesztheted a gyermekeid képességeit.
Ne aggódj, nem kell tudományos fokozattal rendelkezned ahhoz, hogy a kicsiket megtanítsd arra, hogy miképp lehet a tudományról pozitívan gondolkodni. Ha te magad is nyitott vagy a körülötted lévő világra, akkor egyszerűen tudsz érthető magyarázatot adni a kérdéseire. Ha ezzel sikerül kielégíteni a természetes kíváncsiságát, akkor ösztönösen felébred benne a vágy, hogy egyre többet megtudjon a világ működéséről.
Az mi? Miért? – kérdések, amelyek válaszra várnak
Nem csak te válaszolj a kérdéseire, hanem te magad is tedd fel ezt a kérdést neki. Ezzel egyenrangú partnerévé válsz és fejleszteni tudod a kritikus gondolkodás képességét! Ösztönözd arra, hogy találja meg ő a helyes válaszokat. Ezzel egyrészt kielégíted a pillanatnyi tudásvágyát, másrészt már nagyon fiatalon egy életen át tartó jártasságot szerezhet abban, miként tudja legkönnyebben megtalálni a helyes válaszokat.
A legkönnyebben és legkreatívabban fejleszthető területek egyike a matematika, hiszen legyen szó benti vagy kinti játékról, a számokat bárhova becsempészheted. Például eleinte elég csak megszámolni a játszótéren, hogy hány kisgyerek van a homokozóban, vagy hányan ülnek a padokon. Benti időtöltésre is sokféle – a gyermeked korához illeszkedő – matematikai játékot találhatsz a boltok, webáruházak kínálatában.
Milyen a jó tudományos játék?
Minden játéktevékenység fejleszt. Ezek között a tudományos játékok kiemelt szerepet kaphatnak. De milyen a jó tudományos játék? Lássuk!
Az ideális tudományos játék:
- támogatja a gyerekek természetes kalandvágyát és kíváncsiságát
- segíti őket a világ értelmezésében
- a problémák megoldására ösztönzi
- bemutatja az alapvető tudományos elveket
- biztosítja a felfedezés örömét
Néhány tipp, milyen tudományos játékot érdemes játszani
A teljesség igénye nélkül most felsorolunk néhány olyan játékot, ami segíti a gyerekek logikai- és problémamegoldó készségeinek a fejlesztését, illetve amivel felkeltheted az érdeklődését a világ titkai iránt.
- Kristálynövesztő készlet: napjainkban az egyik legnépszerűbb tudományos játék, a nagyon látványos és izgalmas kristálygömbök és virágok növesztését kínáló készletek.
- Mikroszkóp készlet: segítségével akár egy családi kiránduláson gyűjtött kincseket is megvizsgálhatjátok, elemezhetitek
- Föld és vulkánok készlet – betekintést nyerhettek a geológusok mindennapjaiba, a gyerekek megismerkedhetnek a vulkánok működésével, tanulhatnak a földrengésekről
- Bolygók és üstökösök készlet: segítségével szemléletesen ismertetheted meg a gyerekeidet a bolygókkal és a holdakkal
- Régész készlet: feléleszti a kíváncsiságot, kitartásra, és türelemre okít, sikerélményt ad
- Első kémiai készlet – a laboratóriumok és a vegyészet irányába kalauzolja el a gyerekeket
A lehetőség adott: ismertesd és szerettesd meg a gyerekeiddel a tudományok világát – minél hamarabb kezded, annál jobb!
Fotók: pixabay.com
Szólj hozzá!