Véget ért a gyerekeknek a nyári szabadság ideje, újra benépesültek az óvodák, iskolák. A mindennapos feladatok elvégzése eleinte megterhelő lehet a gyerekeknek, de a napok múltával ők is szépen alkalmazkodnak a kötöttségekhez. Ezt az átmeneti állapotot te is megkönnyítheted a számukra, ha mérsékelve a számonkérő szülői szigort alkalmat teremtesz arra, hogy a maradék szabadidőt közös játékkal töltsék el.
A közös játék öröme
Bár hasonlóan másokhoz ezer és egy gondod akad minden nap, de hidd el: minden közösen eltöltött idő csak jót ad hozzá az életetekhez. Nem engedheted, hogy a munka oltárán a családod, a gyerekeid, az életed legyenek feláldozva. A közös játék öröme téged is energiával tölt majd fel.
Ennek érdekében tudatosan törekedj arra, hogy a délutáni beszélgetések, közös játékok soha ne maradjanak el. Ne hagyd, hogy az okos kütyük modern bébiszitterként funkcionáljanak!
Attól, hogy beköszöntött az ősz és egyre morcosabbá válik az időjárás még nem kell teljesen bezárkózni. A hétvégéken ugyanúgy érdemes kisebb kirándulásokat szervezni, a napsütésesebb órákat kihasználni. Nagyon jó móka az őszi falevelek gyűjtése, a növények megismerése, a hosszú séták a parkban vagy a közeli erdőben. A kisebbek kifejezetten szeretik ezeket az alkalmakat – ezernyi kérdésre várva választ tőled.
Testmozgás szempontjából neked is jót tehetnek ezek az alkalmak – a közös séták, biciklizés, labdázás átmozgat. Este sokkal hamarabb megy majd az elalvás is.
Játszani kell – igen ám, de mit?
Ez sok mindentől függ. Meghatározza a hely, az időjárás, az érdeklődési kör, a tárgyi feltételek. Ennnek ellenére, vagy éppen ezért lehetőségek sokasága áll előttetek, a következőkben a teljesség igénye nélkül adunk néhány kifejezetten őszi játékra vonatkozó öteletet.
Eszköz nélküli játékok
Ide azok a játékok tartoznak, amelyekhez nem kellenek eszközök:
- barkochba – ezt talán mindenki ismeri
- mesélés (te elkezdesz egy történetet, majd felváltva folytatjátok)
- szójátékok – ezeknek sokféle változata van (szólánc, ellentétes szavak, mit írok a hátadra
- árnyjáték – a kéz mindig kéznél van
- fogócska
- bújócska
- számháború
- célbadobás
- buborékfújás
- éneklés
- táncolás
Játékok, ahol minimális az eszközigény
Ehhez csak néhány, a háztartásban egyébként is fellelhető eszköz szükséges:
- kincskereső – rejts el valamit, amit meg kell keresnie
- Hamupipőkés válogató – öntsetek össze babot, lencsét, majd versenyezzetek ki tud többet szétválogatni megadott idő alatt
- rajzolás, kifestőzés
- levélpréselés, kép készítés őszi levelekből
- krumplinyomda
- papírhajtogatás
- sütemény sütés lányoknak
- barkácsolás fiúknak
Társasjátékok
Nincs is jobb móka, mint egy társasjátékban összemérni a szerencsédet:
- kártyajátékok
- activity
- memória játékok
- amőba
- dinoszauruszok
- …. felsorolni is nehéz, olyan széles a kínálat amiből kor és érdeklődési kör szerint választhattok
Egy jó puzzle, vagy bármilyen készségfejlesztő vagy konstrukciós játék tartalmas időtöltést garantál. Érdemes minél több játék változatot kipróbálnotok annak érdekében, hogy mindenki megtalálja a számára legszimpatikusabbat. Játék közben soha ne várj el tőle többet, mint ami a korának megfelelően elvárható! Nem lesz rögtön tökéletes a rajz, nem lesz túl szép a gyurmából készült figura. DE. Ne csinálj meg helyette semmit, hagyd hogy kibontakozzon mert, ha türelmes és elfogadó vagy, akkor napról-napra ügyesebbé válik, arról nem is beszélve, hogy az önbizalma is nő!
És még egy fontos dolog: játék közben engedd el magad – ne gondolkodj azon, hogy mennyi mindent meg kell még csinálni, csak éld át a pillanatot. Válj egy kicsit te is gyerekké és élvezd, amit csináltok! Ne sajnáld a közösen eltöltött időt, lesz még bőven alkalmad más dolgokkal is foglalkozni! Fotók: canva.com
Szólj hozzá!