Korábbi blogbejegyzésünkben sorra vettük azokat a nyári játékokat, amelyek hasznos és tartalmas elfoglaltságot jelenthetnek a lányok számra. Most a “fiús” játékok kerülnek górcső alá, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy egy bizonyos életkorban minél többeket ki lehessen szakítani a számítógépes játékok bűvöletéből.
Természetesen nem rosszak azok sem, egy bizonyos határig – de a nyár nem arra való, hogy egy sötét szoba magányában, villódzó képsorok mellett teljenek a napok. A szabad levegő, a természet, a sok-sok mozgás, a közös élmények mind-mind nélkülözhetetlenek az egészséges testi-lelki és szellemi fejlődéshez.
A tíz legjobb nyári játék fiúknak
Egy játék kiválasztásánál az elsődleges szempont mindig a meglévő képességek és készségek figyelembevétele. Így aztán mindig az életkori sajátosságok figyelembevételével kell meghatározni, hogy a gyermekünk milyen játékot játszon. Természetes, hogy egy kétévest még nem kényszeríthetünk egy kalandpark fizikai erőpróbáira – maximum nézőnek – ahogy a 12 évessel sem csak kifestőzni fogunk.
A játék fejlesztő hatásai akkor érvényesülnek, ha a már meglévő alapokhoz újabb és újabb képességeket adnak hozzá. Lássuk, milyen játékokkal lehet ezt elérni!
- Kirándulás – a kirándulás mindenkinek jót tesz: gyerekeknek és szülőknek egyaránt. Már az esemény tervezése is közös program, ahogy a készülődés lázas pillanatai is élményekkel teli. Ennek során rengeteget tanulhat, fejlődhet a gondolkodása, a logikai készségei, – a kommunikációja. Új helyeket, embereket ismerhet meg – rengeteg érzéssel és élménnyel lehet gazdagabb.
- Sárkányreptetés – ez akár lehet a fentebb említett kirándulás szerves része is. A sárkányt megvehetitek készen, de akár magatok is elkészíthetitek.
- Amig még kicsi, nagyon nagy élményt jelenthet a homokvár építés – ehhez minden eszközt megtalálsz webáruházunk kínálatában.
- Igen. A kisfiúk is szeretnek rajzolni, festeni, színezni, matricát ragasztani, kifestőzni, gyurmázni, nyomdázni. A kalózos, a lovagos,a tűzoltós, a járműves, a dínós, az állatos kifestők pont nekik lettek kitalálva.
- Építsetek nyári bunkert/sátrat a kertbe (lakótelepen ez kissé nehézkes lesz, de nem kivitelezhetetlen – akár a nappali egyik sarkában is megtér). Ez lehet a főhadiszállásuk, ahová összagyújthetik a kincseket érő szerzeményeiket vagy vissza vonulhatnak.
- Horgászás – ez megalapozhatja a későbbiekben a pecázás iránti szenvedély kialakulását.
- Labdajátékok – minden játék, ami labdákkal játszható a sport, a mozgás jegyében zajlik. Szerencsére sokféle van belőle: foci, kézilabda, kosárlabda, tenisz – felsorolni is nehéz, de minél több, annál jobb.
- Autóverseny – játékautóból hatalmas a kínálat, a sima személyautótól, a mentő-, tűzoltóautón át, a mezőgazdasági gépekig széles a paletta.
- Akadálypálya – építsetek “házi” akadálypályát, ahol az életkornak megfelelő feladatokat kell elvégezni. A sikerélmények és a kudarcok egyaránt fejlesztő hatásúak.
- Szereljetek együtt – az építős-szerelős játékok is nagyon népszerűek a fiúk körében – hosszú időre leköthető velük a figyelem.
A játék amellett, hogy készségeket fejleszt, növeli a képzelőerőt és a kreativitást, fontos szociális készségeket alapoz meg. Nagyon fontos, hogy oldja a feszültséget és minden percében örömet okoz, ha a játékban résztvevő élvezi, amit csinál.
Talán furcsán hangzik, de a gyerekek számára sok esetben a házimunka is lehet játék és hatalmas élmény: a piacozás, a bográcsozás, grillezés előkészületei, a méricskélés – a közös tevékenykedés.
Mire tanít a játék?
A játék megtanítja, hogy:
- miként lehet elviselni a kudarcot,
- hogyan kell örülni a sikernek,
- miként érezzenek együtt a másikkal és bíztassák azt, aki nem győzött,
- vannak játékszabályok, amit mindenkinek be kell tartani.
A játék a gyerekek számára a legfontosabb tevékenységi forma, óriási szerepe van az értelmi, a szociális, érzelmi, nyelvi képességek fejlődésében, már a születés utáni pillanattól kezdve. A játék fejleszti a leleményességet és a problémamegoldó képességet is.
Irány játszani! Fotók: pixabay.com
Szólj hozzá!