A gyermekkori szorongást komolyan kell venni, mert hatással van a test-lelki-szellemi fejlődésre és meghatározóvá válik a későbbiekben is. A gyermekkorban jelentkező szorongásnak számtalan formája létezik, az hogy a gyermekünknél mely fajtája alakul ki, sok mindennek a függvénye. Ilyen például, hogy volt-e már a családban hasonló nehézsége valakinek, milyen környezeti-szociális hatások, életesemények érik a gyermeket – válás, betegség, baleset, költözés, haláleset, illetve, hogy milyen a személyisége, temperamentuma.
A leggyakoribb gyermekkori szorongásos zavarok
A szeparációs szorongás
Ez már a kisbabáknál is jelentkezhet – 8 hónapos koruk körül heves szorongással reagálnak arra, ha édesanyjuk kimegy a szobából. A bölcsődei, majd az óvodai beszoktatásnál is hasonló tapasztalható, amikor a kicsi nem akarja elengedni a szülőt.
Szerencsére a legtöbben hamar megtanulják, hogy mindez csak egy átmeneti állapot, viszont vannak olyan kisgyermekek, akik nagyon nehezen szokják meg a változásokat. Ennek jele lehet, hogy a szobatisztaságukból visszaesnek, bepisilnek, alvási nehézségek jelentkeznek, vagy agresszióval reagálnak.
Teljesítményszorongás
A teljesítményszorongó gyerekek nap mint nap azon szoronganak, hogy jól teljesítsenek, mert mit fognak szólni a szülők, ha nem teljesítenek jól. Egy idő után már annyira idegessé válhatnak emiatt, hogy nem akarnak óvodába, iskolába menni, esetleg testi panaszok (hasfájás, fejfájás, hányinger, hányás) is jelentkezhetnek náluk.
Fóbia
Gyakori, hogy a gyerekek félnek a pókoktól, kígyóktól, mesebeli lényektől dörgés-villámlástól. Bizonyos esetekben ez akkora méreteket is ölthet, hogy a pánikroham szerű állapotot élnek át. Mindent megtesznek azért, hogy a félelemkeltő helyzetből kiszabaduljanak, illetve igyekeznek elkerülni minden találkozást a fóbia tárgyával.
Társas vagy szociális szorongás
Sajnos ez is egyre gyakoribb probléma. Azok a gyerekek ugyanis, akik a társaik között félnek, nem mernek megnyilvánulni, a peremre szorulnak, a társaik pedig előbb vagy utóbb, látva a gyengeségüket kiközösíthetik. A szorongó gyerekek félnek közösségben megszólalni, hamar elsírják magukat.
Mi a feladatod a szorongás oldásában?
Szülőként ismerned kell a gyerekeidet és észre kell venned, hogy gyermeked nem olyan, mint korábban. Meg kell akadályozni, hogy a szorongás állandósuljon, mert a tartós félelem és szorongás:
- egészségügyi problémák sorozatát okozza:emésztési problémákat (gyomorfájdalom, hasmenés), pótcselekvéseket (vakarózás, köhécselés)
- fóbiák alakulhatnak ki,
- pánikzavar alakulhat ki
- személyiség zavarokat generál (önbizalomhiányt, kishitűséget, teljesítménycsökkenést, pesszimizmust)
- testi-, érzelmi-, gondolkodásbeli-, viselkedésbeli tüneteket vált ki
- testi tünetek: szájszárazság, izzadás, hasmenés, remegés, fejfájás, szédülés,
- érzelmi tünetek: aggódás, félelem, fáradtság, koncentrációs nehézség,
- viselkedésbeli tünetek: alvászavar, memóriazavar, ideges kapkodás, kontrollálhatatlan nyugtalanság
- gondolkodásbeli tünetek: „rosszul leszek” gondolatok, megszégyenülök, leégek, butának tartanak – gondolatai.
Szorongásoldás gyermekkorban
Gyermekkorban bizonyítottan hatékony szorongásoldó hatással lehetnek a következő módszerek és tevékenységek:
- Nagyobb gyerekeknél a lassú légzés, hasi légzés elsajátítása, az Irányított vizualizáció, vagy imaginációs technika alkalmazása
- Progresszív izomrelaxáció (izom feszítése, ellazítása)
- A figyelem elterelésére, akaratlagos irányítása
- Kisebb gyerekeknél az önmegnyugtató tevékenységek:rajzolás, színezés, festés, gyurmázás, agyagozás, faragás, gyöngyfűzés, ékszerkészítés, kötés, horgolás, varrás, kirakó
- Olyan társas tevékenységek, amelyek koncentrált figyelmet igényelnek: kártyajátékok, társasjátékok, építőjátékok
- Mesélés, mondókázás, írás, olvasás
- Testmozgás: séta, futás, tánc,
Tégy meg mindent azért, hogy a szorongásos állapotok ne állandósuljanak!
Olvasd el blogunk cikkeit minden héten és szerezz hasznos információkat te is a gyermekneveléssel és a játékokkal kapcsolatban!
Fotók: pixabay.com
A következő részben: A 10 legjobb nyári játék lányoknak
Szólj hozzá!