A gyerekek a játékkal ismerik meg a környezetüket és tesznek szert fontos tapasztalatokra. A pszichológia szerint a játékban lehet igazán megismerni az embert, hiszen az önfeledt tevékenység során megmutatkozik mindenkinek a jelleme. Itt mindenki önmagát adja: te is, a társad is, és a gyerekeid is. A gyermek játéktevékenysége folyamatosan alakul, fejlődik – egyre szervezettebbé, tartalmasabbá válik.
A játék az egyik legeredményesebb eszköze a nevelésnek
Számtalan hatása van: olyan fiziológiai, erkölcsi, pedagógiai, szellemi tulajdonságokat fejleszt, amelyek nélkülözhetetlenek a mindennapi életben. Játék közben egyaránt fejlődnek az értelmi, erkölcsi, akarati jellemzők, megvalósul a közösségi és az egyéni nevelés.
A játék mindig szórakoztató jellegű, pozitív emóciókat vált ki, érdek nélküli tevékenység, spontán, szabadon választott, elhatárolódik a munkától.
A játékok egyik csoportját a mozgásos játékok adják, amelyeknek jelentős szerepük van az egészséges testi-lelki fejlődésében. A rendkívül változatos mozgásanyag és helyszín (víz, szabadtér, tanterem) széleskörű fejlesztést tesz lehetővé. A játék közbeni mozgástevékenység:
- erősíti a szervezet ellenálló képességét,
- elősegíti a mozgató- és a tartórendszer, az idegrendszer, a keringési és légző rendszer fejlődését, funkcionális tulajdonságainak javítását
- javítja a gyerekek mozgáskultúráját, egyensúlyozó képességét
- növeli teherbíró képességüket
- segíti az egészséges testi fejlődést.
- öröm érzetet biztosít, ami pozitív irányban befolyásolja mind a testi, mind pedig a lelki fejlődést
- egész életre kialakíthatja a mozgás iránti szeretetet
- segít a szabadidő hasznos eltöltésében
- elősegíti a szellemi fejlődést
- javítja a koncentrációt, tökéletesíti a figyelmet, így magasabb szintre emeli a gondolkodási képességet
- fejleszti a helyzetfelismerő képességet, az ítéletalkotást, a kezdeményező és szervezőkészséget, a képzeletet és az emlékezetet
A játék öröm
Játék közben ugyanis olyan érzelmi hatások érik a gyermeket, amelyeket kamatoztathat. A játék öröme, a sikerélmény átélése kulcsa lesz az aktivitásnak és az önbizalomnak. Ezek nagymértékben befolyásolják a személyiség fejlődését. A játékban megnyilvánuló érzelmek általában pozitívak, de az sem jelent gondot, ha előfordul néha egy-egy negatív hatás, mert ezek is ugyanúgy fejlesztő hatásúak.
A gyerekek ezáltal lesznek képesek megtanulni, hogy miképp lehet kontrollálni az érzelmeiket, hogyan lehet feldolgozni a sikerélmény mellett előforduló kudarcélményeket is. Képessé válnak a fokozott érzelmi hatások elviselésére és kezelésére
A mozgásos játék fejleszti az önfegyelmet, a fáradságtűrést, a bátorságot, az akaraterőt, a küzdeni tudást, az alkalmazkodási képességet és a reális önértékelést. Csapatjátékokban előtérbe kerül az együtt dolgozás-, a közösséghez tartozás élménye. Fejlődnek a társas kapcsolatok, gördülékenyebbé válik a szocializáció, megtanítja az egymásra figyelés mikéntjét , az egymás iránti felelősségérzet kialakulását.
A játék közbeni örömteli mozgás segít levezetni a felesleges energiákat, ahogy hozzájárul a félelem leküzdéséhez is.
Hogyan válassz mozgásos játékot a gyermekednek?
A játék kiválasztásánál egyszerre több szempontot kell figyelembe venni: a gyerekek képességeit, életkorát, a tárgyi, dologi feltételeket, az időjárást. Nagyon fontosak a játékhoz szükséges eszközök, felszerelések és maga a játéktér is. Meg kell ismertetni a gyerekekkel a játék menetét, szabályait, eszközeit.
A mozgásos játékok a kor előrehaladtával egyre nehezebbek és összetettebbek lesznek. A kezdeti hintázást, csúszdázást felváltják a komolyabb fizikai és szellemi igénybevételt jelentő játékok. Ilyenek a labdajátékok is, amelyekről részletesen a következő cikkben szólunk majd. Tarts velünk akkor is!
Képek: pixabay.com
A következő részben: Labdajátékok
Szólj hozzá!